Norsko autem (červen, červenec 2011)
Cesta do Norska byl náš první větší výlet. Snažil jsem se sice vše předem naplánovat a promyslet, ale i tak byl nakonec (jako vždy) plán za běhu měněn a upravován. Plán dnů, který tedy můžete najít je původní plán vymyšlený a sestavený doma, proto abychom se měli alespoň trošku čeho držet a hlavně abysme věděli, kdy se vrátíme domů.
Nakonec bylo vše jinak, protože jsme se hodně zdrželi cestou přes Německo kvůli dešti a neuvěřitelně v Kodani kvůli záplavám ze zmíněného deště. Zřejmě jsme na našem výletě byli rychlejší než jsem původně myslel a zvládli jsme navíc i skalní převis Preikestolen, který rozhodně stál za více než jednodenní cestu autem navíc. V Oslu jsme nakonec také byli o den déle, jen škoda, že jsme měli poměrně málo času na Kodaň.
Naše cesta - plán dnů
- Praha - Kodaň (cesta, 11 hod)
- Kodaň - Göteborg (město + cesta, 3 hod)
- Göteborg - Oslo (cesta, 4 hod + město půl dne)
- Oslo - cesta 2,5 hod - Lillehammer - cesta 3,5 hod - Troll Wall (Andalsnes)
- Troll Wall (Andalsnes)
- Troll Wall (Andalsnes) - cesta 2 hod - Geiranger - cesta 1 hod - Stryn
- Jostedalsbreen (město Stryn)
- Jostedalsbreen (město Stryn) - cesta 4 hod - Flam
- Naeroyfjorden
- Flam - cesta 2,5 hod - Bergen
- Bergen - cesta 2,5 hod - Eidfjord - cesta 0,5 hod - Fossli hotel
- Park Hardangervidda
- Eidfjord - cesta 1,5 hod - Odda - cesta 0,5 hod - Langfossen (Odda) - cesta 0,5 - Langfossen (Etne)
- Odda - cesta 4 hod - Lysefjord
- Lysefjord - cesta 6,5 hod - Oslo
- Oslo - Dánsko
- Dánsko - Brno
Vysvětlivky: čas mezi jednotlivými městy (nebo místy) je doba potřeba na přejezd. Není to tedy čas strávený na konkrétním místě. Tučně označená místa jsou ta, kde jsme se ten den zdrželi.
Norské koruny
Výměna norských korun před cestou byl celkem problém. Obešel jsem půlku Brna a nakonec jsme vyjížděli na 2 týdenní cestu s hotovostí okolo 800 NK (něco přes 200 Kč). Obrovská výhoda je v tom, že všude v Norsku je možné platit kartou a na některých místech i zcela bez problému Eurem. Nám se zdála jako nejlepší varianta výběr hotovosti v bankomatech.
Poplatky na silnicích
Poplatky jsou kapitola sama pro sebe. V Norsku mají systém placených úseků, na kterých jsou kamery, které vás automaticky sejmou. Platba probíhá buď u speciálně označených čerpacích stanic (většinou společnosti Esso), kde vyplníte formulář s SPZ auta a zaplatíte poplatek. Druhá možnost je si už před odjezdem přes web registrovat platební kartu a SPZ auta a poplatky se odečtou automaticky. Toto by měla být nejjednodušší varianta, ale zase nemáte vůbec přehled co se kde odečítá. Třetí možnost je neplatit nic s tím, že po návratu by vás měla doma čekat složenka s vyúčtováním. My jsme zapomněli zaplatit v Bergenu a zatím nic nepřišlo (už je to 3 roky).
Osobně doporučuji platit hotově na platebních místech, sice je to nejsložitější varianta, ale nejjistější.
Aktualizace 2015: Letos se chystáme do Norska znovu a zřejmě si předem zaregistruju kartu, aby se poplatky strhávaly automaticky, bude to jednodušší než pořád řešit kde se co platí. Myslím, že Norům se snad v tomto dá věřit, že kartu nevyberou. Raději na kartě nastavím limit.
Ceny jídla
V Norsku je poměrně draho a nebál bych se napsat, že úplně všechno a všude. Ceny jídla v obchodech jsou podobné cenovkám u nás většinou jen něco málo vyšší. Problém je ale v tom, že Norská koruna vychází zhruba na 3,50 českých korun. Tím pádem je v Norsku v podstatě vše 3,5x dražší než u nás! Na cestu do Norska proto doporučuji vzít co nejvíce vlastního jídla.
Mapy ke stažení
Fotogalerie z Norska
Navštívená místa na mapě
Na mapě jsou vyznačené všechny navštívené místa, pro zobrazení názvu klidněte na značku na mapě.