Norsko autem fotky, cestopis, mapy, informace

Norsko autem



Výlet do Norska byl náš první větší výlet, který má hned několik prvenství: nejvíce najetých kilometrů, nejdál od domova, nejdelší dovolená na počet dní, nejvíce nocí ve stanu, ale také nejvíce nocí v autě, nejvíce přejezdů trajektem a nejvíc vyfocených fotek. Do Norska jsme jeli autem a náš výlet trval 3 týdny. Navštívili jsme spoustu míst a ujeli několik tisíc kilometrů.

Do Norska jsme se pak podívali ještě jednou o 4 roky později, kdy jsme projeli celou Skandinávii až na sever a dorazili na Lofoty.

Navštívená místa

Lillehammer

Malinké olympijské město, v překladu Lillehammer znamená malé kladívko. Toto město má jen 26 tisíc obyvatel a v podstatě jde o jednu hlavní ulici s názvem Storgata. V roce 1994 se zde konaly Olympijské hry a zůstal tu po nich skokanský můstek s výhledem na město a okolí. Zhruba 20 kilometrů od města je nejrychlejší bobová dráha na světě. Ve městě je také jeden z nejrozsáhlejších skanzenů v Evropě, který má přes 200 budov.


Trolí cesta, trolí stěna

Trolí cestu přes léto projde nebo spíš projede zhruba půl milionu turistů. Je to klikatá prudká silnice s převýšením tisíc metrů, která se budovala přes 8 let. Tato silnice začíná pod trolí stěnou - kolmou skálou 1000 metrů vysokou a končí na jejím vrcholu. Výhled z vršku je opravu impozantní i když přímo na vršek 1000 metrů hlubokého spádu jsme se nedostali, protože je tam z horního parkoviště ještě poměrně dlouhá a náročná cesta. Trolí cesta se nám natolik líbila, že jsme si ji autem projeli dokonce dvakrát. Trolí stěna je nejvyšší lezeckou stěno v Evropě.


Alesund

Město Alesund sice nebylo v našem původním plánu, ale v průvodci jsme se dočetli spoustu doporučení a stálo to za to. Město je na několika malých ostrůvcích a údajně se mu říká Benátky severu. Po požáru bylo centrum v roce 1095 nově postaveno. Městečko je velice pěkné, ale uchvátil nás pohled z vyhlídkové hory Aksla. Z této hory je nádherná vyhlídka na celé město a okolní ostrůvky.

Co navštívit: vyhlídkovou horu, centrum města

Hned ve městě je i kemp   Hotely a ubytování v Alesundu


Geiranger

Vesnička Geiranger je cílem spousty turistů a obřích parníků. Ve výsledku jde pouze o pár domků a přístav, jinak v této vesničce skoro nic nenajdete. Celá krása je ale v Geiranger fjordu, který zde končí. Je to 15 km dlouhý fjord, který je jako nejkrásnější na světe i památkou Unesco. Nejhezčí pohled je z vyhlídkové hory Dalsnibba, z které vidíte vysoké okolní hory se sněhovou pokrývkou, dlouhý úzký fjord a lodě pro několik tisíc turistů vypadají jako hračky. V jednom okamžiku tedy vidíte moře, hory, sníh, skály, lesy, pláž a výletní lodě.

Co navštívit: vyhlídku nad městem, vyhlídkovou horu Dalsnibba, platbu trajektem přes fjord, turistickou silnici nad městem Strynefjellsvegen

Hotely a ubytování v Geirangeru


Lom

V Lomu je starý krásný dřevěný kostel z roku 1240. V Norsku je těchto kostelů více a je to něco na co u nás nikde nenarazíte. Kousek od tohoto města je nejvyšší hora Norska s výškou 2469 metrů nesoucí název Galdhøpiggen.

Hotely a ubytování v Lomu


Ledovec Jostedalsbreen 

Jostedalsbreen je největší ledovec v kontinentální Evropě, jeho rozloha je asi 490 km2. Nejvyšší vrchol leží ve výšce 2083 metrů. Mezi místními jsou nejoblíbenější 3 denní pochody z jedné strany na druhou, nám ale stačil i hodinový pochod z jižní strany ze splazu Nigardsbreen. Dostanete se k němu pohodlně autem, silnice končí velkým parkovištěm. Odtud se jde pěšky po kamenech kolem jezera až dojede ke spodnímu okraji ledovce. Dál už se musí jen s průvodcem, kdy každý dostane na boty mačky a přivážou ho na lano.

Výlet po ledovci se dá koupit přímo na místě (není potřeba se rozhodnout už na parkovišti na jaký typ túry a zda vůbec chcete). Cena za hodinovou procházku však byla hodně vysoká.


Borgund

Starý dřevěný kostel z 12. století opravu stojí za návštěvu - nám se zdál nejhezčí ze všech. Každý dřevěný kostel v Norsku (nazývaný Stavkirke) je něčím unikátní. Jeden je nejstarší, další největší, další zase nejhezčí a jiný nejzachovalejší - vypadá to, že si Norové ke každému vymysleli nějaké nej.

Kostel je celý ze dřeva, typické jsou pro něj dračí hlavy, dřevořezby a sloupový interiér, díky kterému se mu někdy říká sloupový kostel.

Kousek od Borgundu jsou dva kempy - jeden byl nic moc, druhý byl lepší, ale měl šílené soc. zařízení (jen taková bouda)   Hotely a ubytování v Borgundu


Flam

Jedná se o malou vesničku, ovšem historicky poměrně důležitou. Najdete v ní menší přístav a nádraží slavné Flamské železnice, která vede z Osla až do Bergenu. Část železnice okolo Framu a přilehlého Nærøyfjordu je nejhezčí z celé trasy a patří i mezi nejhezčí železnice v Evropě (pozn. toto tvrzení psali i v průvodci o železnici ve Skotsku). Vlakem je nejlepší se vydat z Framu do Myrdalu a zpět, po cestě je zastávka Kjosfossen s vyhlídkou na stejnojmenný vodopád.

Důležitá rada pro České turisty: všichni Češi si myslí, že nad něčím vyzrají a ušetří. Stejně tak jsme si i my mysleli, že nebudeme platit obrovské peníze za projížďku vlakem a že to vezmeme po silnici podél kolejí. Po prostudování navigace to vypadalo, že silnice v podstatě kopíruje vlak a tak pojedeme autem. Ze začátku to byl super nápad, když se silnice změnila na polní cestu ještě to šlo. Průjezd tunelem vysekaným ve skále o stejné šířce jako šířka auta se také dal zvládnout. Cesta se pak zúžila a zhoršila natolik, že již nešlo autem pokračovat a tak jsme se vydali po svých. Po hodinové túře do kopce, kompletně spocení jsme dorazili do Myrdalu a vodopády Kjosfossen ani nezahlédli, protože se k nim dá dostat pouze vlakem. Zničeni jsme se vraceli zpět s vidinou toho, že opět musíme kus pešky a ještě větší kus šílenou cestou autem. Ostatní turisti z vlaku už byli samozřejmě dávno zpět a asi i po večeři.

Jen kousíček od města Flam je Laerdamský tunel - nejdelší silniční tunel na světě s délkou 24,5 km   Hotely a ubytování ve Flamu


Bergen

Bergen je druhé největší město v Norsku, v historii dokonce bylo i hlavním městem. Město má asi 270 tisíc obyvatel a údajně v něm 300 dní v roce prší. Je tedy skoro nutností vzít si sebou deštník. Toto historické město leží mezi sedmi horami, které můžete vidět i v jeho erbu (ten patří mezi nejstarší v Norsku). Při prohlídce nesmíte rozhodně vynechat staré dřevěné hanzovní domy na pobřeží, které jsou zapsány na seznam památek Unesco. Ale doporučuji projít i místní rybí trh a uličky v centru, které jsou plné krásných bílých dřevěných domů. Dále je zde možnost i vyjetí lanovkou nad město.

Co navštívit: staré dřevěné hanzovní domy, centrum města, nábřeží, hrad

  Podívejte se na samostatnou fotogalerii a popis z Bergenu   Hotely a ubytování v Bergenu


Lofthus

Největší zajímavostí v Lofthusu jsou Mniší schody (Munkatreppena), postavené jakou součást obchodní cesty na Handargerviddu okolo roku 1500. Pokud se ubytujete přímo ve vesničce Lofthus (např. ve velice hezkém kempu Lofthus Camping) je to ideální výchozí místo pro celodenní výšlap ke schodům. Podle průvodce je o 6 km dlouhou trasu ovšem s převýšením 950 metrů. Jak přesně jít bohužel nejsem schopen napsat, protože jsme chvilku bloudili městem, přes louky a pole a také přes sady ovocných stromů, které jsme jinde v Norsku vůbec neviděli - údajně jde o nejseverněji pěstované ovoce, převážně jablka.

Přímo v Lofthusu je úžasný kemp s výhledem na fjord a úplně novým a pěkným soc. zařízením


Preikestolen

V češtině slovo Preikestolen znamená kazatelna. Tento zajímavý skladní útvar se nachází na jihu Norska nad Lysefjordem. Dostanete se k němu pěšky z parkoviště - je o poměrně lehký výšlap s mírným převýšením asi na hodinu cesty. Pohled za "kazatelny" dolů však stojí za to - kolmá stěna 604 metrů dolů do fjordu.

TIP: jde o hodně turisticky navštěvované místo, protože je lepší vyrazit časně ráno nebo později večer. My jsme zde byli asi v 11 večer, kdy ještě bylo světlo, ale už zde nebyli davy lidí. V okolí jsou také velice drahé kempy.


Oslo

Hlavní město Norska od roku 1905 a současně největší město s 500 tisíci obyvateli. Oslo je poklidné město, plné památek a zajímavých míst. Rozhodně stojí za návštěvu skokanský můstek Holmenkollen, muzejní poloostrov na jihozápadě města, dále pak Vigelandsparken (park, kde je více než 200 soch a obrovský monolit). Vynechat nesmíte ani radnici, v které se uděluji Nobelovy ceny a její interiér je opravdu uchvacující. Radnice je údajně jedna z největších v Evropě.

  Podívejte se na samostatnou fotogalerii a popis z Osla   Hotely a ubytování v Oslu


Kodaň, Dánsko

Kdo jede do Norska po silnici a přes Oresundský most, rozhodně nesmí cestou vynechat hlavní město Dánska. Kodaň je pěkné město s bohatou historii založené okolo 11. století. Žije zde okolo 500 tisíc obyvatel, ale v létě je počet turistů možná i převyšuje. Za návštěvu rozhodně stojí centrum s přístavem Nyhavn, královský palác, zámek a park Rosenborg. Naopak známá socha Malé mořské víly není až tak zajímavá a přes davy turistů není z dálky vůbec vidět.

Co navštívit: přístav Nyhavn, centrum města, královský palác, burzovní palác, kasárny, zámek Rosenborg, operu

Více informací o Kodani   Hotely a ubytování v Kodani