Jídlo na cesty
4.4.2021 6 minut čtení
Za těch pár let co jezdíme na dlouhé výlety se stanem po Evropě si myslím, že jsme už jídlo celkem vychytali. Zkusili jsme toho hodně, něco bylo výrobné a něco se skoro nedalo sníst. Na naše cesty jezdíme autem, takže nemusíme úplně řešit váhu nebo objem. Tento článek se tak nebude hodit výletníkům s batohem na zádech.
Zavařené maso a bramborová kaše
(foceno při 3 týdenní
cestě do Norska u města
Alesund)
Jakým způsobem jíme na cestách
Vždy si dáme co největší snídani, oběd pak vyřešíme jen velice rychle někde za pochodu a večer si pak v kempu uvaříme něco “pořádného”. Nebo alespoň pořádného vzhledem k podmínkám :-)
Naše vybavení na vaření
Na vaření používáme pouze malý plynový kempingový skládací vařič s jedním hořákem, vždy jsme ale sebou brali 1-2 náhradní bomby (boma je poměrně malá, váží okolo 0,6 kg, koupit se dá do 200 Kč). K vařiči ještě můžete dokoupit i závětří, aby vám vítr nezhasínal plamen (my jsme to řešili stěnou z karimatky, což nebylo optimální).
Kromě hořáku jsme sebou vozili i 4 skládací tzv. rybářské židle a malý skládací stolek. Židlí si vemte víc než lidí - ty navíc se hodí na odložení talířů a dalších věcí, aby byly po ruce. Pak samozřejmě nějaký hrnec, prkénko na krájení, příbor a hodně jsme využívali i varnou konvici - elektrika je ve všech kempech a pokud není kuchyňka, vodu můžete bez problému uvařit i někde u umyvadel v zásuvce na holicí strojek :-)
Všiml jsem si, že lidi mají často v kempech velké vařiče, grily a další vybavení, ale to se mě osobně zdá zbytečné. Představa, že hladový po celém dni ještě skládám gril, čekám než se nažhaví uhlí, než se upeče maso a pak to vše čistím mě skoro až děsí :-)
Snídaně na cestách - domácí buchty, jablko, dětská výživa, vánočka
(foceno ráno ve Slovinsku)
Co snídáme
- ovesná kaše se sušeným ovocem, stačí ji jen zalít horkou vodou
- dětská výživa a piškoty - rychlá, sladká snídaně, ke které se dá přidat ještě nějaké ovoce
- pečivo koupené v místním obchodě + něco na namazní nebo sýr či šunka
- pečivo koupené ještě doma - buď hamburgrové housky nebo toastový chleba - ty totiž vydrží i 14 dní, ale pozor na zapaření!
- k pečivu si můžete koupit něco na místě (máslo, sýr, šunka, atd.) a nebo se z domu dají vzít malé hotelové marmelády (koupili jsme jich celou krabici v Makru a měli jsme je doma dalších 5 let) nebo sklenice Nutelly, případně i nějaká paštika
Co obědváme
Na oběd jsme to vždy brali hodně rychle, pokud jste ve městě dá se něco koupit. V přírodě je to horší - vždy jsme něco koupili v nějakém městě nebo vesničce a vzali si to sebou. Často jsme jedli nějaké pečivo, zeleninu, ovoce co jsme si nachystali ráno u snídaně.
Zavařené maso se skladkokyselou omáčkou a rýží
(foceno
ve Slovinsku u
Bohinjského jezera)
Co na večeři
Večeře byly naše hlavní jídlo, takže jsem se snažili je vždy dělat teplé a aby alespoň trošku za něco stály. Nejsme žádní super kuchaři a na výletě ani není čas něco chystat takže jsme většinou jedli jídlo, jehož příprava byla do 15-ti minut, nejčastěji toto:
- těstoviny + boloňská omáčka ve sklenici - těstoviny stačí ohřát ve vodě, omáčku jsme většinou zamíchali do horkých těstovin a tím se ohřála
- těstoviny + pesto - super rychlé jídlo, uvaří se těstoviny, pesto se do nich zamíchá a za pár minut je jídlo hotové
- kuskus + fazole + zelenina - kuskus je hned, ten stačí zalít horkou vodou a nechat 10 minut stát, jen je potřeba si vyzkoušet nebo odměřit kolik vody do kolika kuskusu. Hotový kuskus jsme zalili plechovkou bílých fazolí v tomatě (buď Heizn nebo z Lidlu). Když nahoru přidáte ještě trošku čerstvých rajčat, okurek a nebo kukuřici z plechovky, je toto jídlo rychlé a dobře chutná
- Hamé Moravský vrabec + pečivo - jedná se o plechovku s hotovým jídlem (mimochodem těchto plechovek jsme ochutnali opravdu hodně a taky hodně z nich bylo téměř nepoživatelných, vrabec mě osobně hodně chutal a klidně bych ho občas jedl u doma). Jídlo je opravdu dobré, v plechovce jsou velké kusy masa a zelí, stačí si k tomu dát nějaké pečivo (ideálně chleba)
- Hamé Čočka s klobásou - tato čočka mě vážně chutnala, dá se jíst teplá i studená. Jen ten párek v tom je trošku blato bez chuti. Kdo se chce relativně dobře najíst, ať si vyhodí párek a sní čočku s pečivem, kdo chce ochutnat zvláštní hmotu, může sníst i párek :-) Ten však asi nebude mít vůbec žádnou gastronomickou ani výživovou hodnotu :-)
- Slepice na paprice Veselá pastýřka - taky ještě docela dobré jídlo, hodí se k tomu těstoviny. V plechovce je poměrně hodně masa a omáčka, která je dobrá, ale už v ní je trošku cítit taková příchuť konzervovaných jídel. Na slavnostní oběd bych to asi nenabídl, ale na výlet je to úplně v pohodě a tuto plechovku jsme měli vždy sebou a rád jsem ji vždy jedl.
- různé druhy gulášů v plechovce - tady pozor, gulášů jsme vyzkoušeli víc, některý se dal, některý by dobrý, jeden byl hodně ostrý a některý byl opravdu hnus a bylo celkem problém ho do sebe i při velkém hladu dostat. Proto konzervované guláše už nevozíme, je to vždy trošku risk co z toho bude.
- polévky a těstoviny v sáčku - na první 3 týdenní dovolené v Norsku jsme jich měli hromady, dalo se to jíst, bylo to rychlé, docela dobré, ale po 3 týdnech už se to jíst nedalo. Já osobně sním hodně různých věcí a nebývá mě z ničeho zle, ale po 3 týdnech konzumace “sáčkových jídel” jsem každý den na WC myslel, že umřu :-) Za mě osobně jídlo ze sáčku (polévka, těstoviny, nudle, apod.) raději ne nebo nějaké kvalitnější.
- doma zavařené maso - toto jsem si nechal nakonec, protože zavařené maso je naprosto luxusní jídlo na cesty. Jako základ se hodí na plno jídel, dobré je i teplé i studené. Můžete k němu udělat nějakou omáčku (ze sklenice), těstoviny, brambory, zeleninu, … zkrátka cokoliv a vždy to bude dobrá večeře.
Našel jsem ještě pár zajímavých jídel na cestu v e-shopu Hanibal.cz, konkrétně na stránce Hlavní jídla, tak to můžete vyzkoušet a napsat mě jaké to bylo. Na další výlet bych od nich taky něco otestoval.
Čínské nudle ze sáčku - ty už však vůbec nebereme
(foceno
při 3 týdenní cestě do Norska)