Poplatky na silnicích
Poplatky jsou kapitola sama pro sebe. V Norsku mají systém placených úseků, na kterých jsou kamery, které vás automaticky sejmou. Před placeným úsekem jste vždy informovaní značkou a cenou, ale stejně z toho nepochopíte kolik to bude stát. Např. při průjezdu okolo Trondheimu potkáte takových značek asi 10, ale není z toho zcela jasné jestli se vás týkají všechny poplatky a nebo jestli jde pouze o informaci, která se opakuje nebo je pro ty co na městský okruh teprve najíždí.
Platit mýto můžete dvěma způsoby - první možnost je, že se doma zaregistrujete přes internet, kam vložíte SPZ svého auta a číslo platební karty a systém si sám poplatky strhne. Druhý způsob je, poplatky vůbec neřešit, Norové si vše zaznamenají a pak to sečtou a pošlou složenku majiteli vozidla poštou. My jsme využili druhou možnost, tak uvidíme kdy a jestli něco dorazí.
Dříve bylo možné platit poplatky i na vybraných benzinových stanicích, toto je však od roku 2015 zrušeno.
Poznámka 2017: V Norsku jsme naposledy byli v roce 2015, žádné poplatky jsme nikde nezaplatili, protože bylo zrušeno placení hotově na benzinkách a předem jsme se neregistrovali. Nyní je rok 2017 a zatím nám žádné vyúčtování nepřišlo.
Norské koruny
Výměna norských korun před cestou byl celkem problém. Obešel jsem půlku Brna a nakonec jsme vyjížděli na 2 týdenní cestu s hotovostí okolo 800 NK (něco přes 2400 Kč). Obrovská výhoda je v tom, že všude v Norsku je možné platit kartou a na některých místech i Eurem (na Euro bych však raději nespoléhal). Nám se zdála jako nejlepší varianta výběr hotovosti v bankomatech a platba kartou, kterou berou opravdu všude.
Ceny jídla
V Norsku je poměrně draho a nebál bych se napsat, že úplně všechno a všude. Ceny jídla v obchodech jsou podobné cenovkám u nás většinou jen něco málo vyšší. Problém je ale v tom, že Norská koruna vychází zhruba na 3,50 českých korun. Tím pádem je v Norsku v podstatě vše 3,5x dražší než u nás! Na cestu do Norska proto doporučuji vzít co nejvíce vlastního jídla.
Stejně jak drahé je jídlo, tak drahé jsou i pohonné hmoty - nafta se pohybuje někde mezi 38-46 Kč/litr.
Jak se dostat do Norska
Norsko jsme navštívili už dvakrát a vždy jsme volili stejnou cestu - autem po souši. Projeli jsme Německo, Dánsko a Švédsko.
Proč jsme nejeli trajektem?
- trajekt je potřeba objednat předem na konkrétní den a čas, tím pádem jste pevně vázaní a buď musíte vyrazit s hodně velkou rezervou a nebo pak jedete ve stresu (pozn. když jsme jeli do Británie, cestou jsme se zdrželi a museli jsme spát v autě někde na cestě v Belgii, naopak cestou zpět jsme zase byli v Doveru brzo a zbytečně jsme čekali)
- cesta trajektem není o moc rychlejší - sice jeden napřímo, ale pomalu
- cesta není o tolik levnější
- celý den na lodi je nuda, celý den v autě taky, ale v autě se dá udělat pár výletů cestou :-)
- co se dá vidět cestou? Hamburk, Kodaň, Oresundský most, případně Göteborg nebo Stockholm (ten je ale trošku zajížďka a je v hodnější třeba cestou na Lofoty)
Proč jsme neletěli letadlem?
- pokud sebou máte věci na 2-3 týdny, nemáte šanci se do letadla vejít :-)
- cena za letenky + půjčení auta v Norsku + nákup všech potravin za kruté ceny možná ve výsledku vyjde dráž než jízda svým autem z domu