Sardinie autem fotky, cestopis, mapy, informace

Sardinie autem



Sardinie nabízí opravdu překrásné pláže s bílým pískem a průzračně čistou vodou připomínající spíš Karibik než Evropu. Tento krásný ostrov patří Itálii a jde o druhý největší ostrov ve Středozemním moři. Kromě pláží je zde i poměrně dost hor, které zabírají více než 68% celého ostrova. Nejvyšší hora Punta La Marmora má výšku 1834 metrů. Na severu ostrova najdeme vyhlášené letovisko Smaragdové pobřeží, západní a východní část tvoří poměrně hodně skal táhnoucích se až do moře. Na jihu můžeme navštívit hlavní město celého ostrova Cagliari.

Kdo má rád pláže s jemným bílým pískem, tomu bych doporučil úplný jih ostrova. Na Sardinii je jedna zajímavost - staré kamenné opevnění Nuraghi, kterých zde v minulosti byly tisíce. Tyto stavby sloužili zřejmě jako vesnice, pevnosti nebo kasárny, ale také mohl být jejich účet úplně jiný - vědci si zatím nejsou zcela jistí, jediné co se ví, že vznikly v domě 1800 až 900 let před Kristem.

Na Sardinii jsme byli začátkem října a teploty zde každý den dosahovaly téměř k 35°C. Tento ostrov je možné navštívit v létě na koupání nebo i v zimě na turistiku.

TIP: Cestou na Sardinii můžete navštívit i překrásné město Florencie a nebo šikmou věž v Pise, která je vyloženě cestou asi 30 minut od Livorna směrem do ČR.


Navštívená místa

Golfo Aranci

Pokud na Sardinii jedete trajektem z Itálie, zcela jistě bude Golfo Aranci první místo, které uvidíte. Jde v podstatě jen o přístav a malinké město s pár domky a pláží. Odsud pak pojede i zpět domů a je to poslední místo, kde se můžete ještě před cestou vykoupat v krásném "Sardinském" moři. Ve městě jsou převážně obchody se suvenýry, jinak je jeho návštěva asi zbytečná.


Costa Smeralda

Jedná se o 10 km dlouhý pás nazývaný Smaragdové pobřeží (od města Porto Cervo po zátoku Golfo di Cugnana s městem Porto Rotondo. Tato část Sardinie patří mezi TOP 10 míst v Evropě a řadí se tak mezi vyhlášené destinace jako Cannes, Monaco, Portofino nebo Svatý Mořic).

Na pobřeží si nechte určitě celý den

Co zde navštívit:

  • město Porto Cervo - nejkrásnější město této oblasti a současně hlavním městem luxusu a cílem slavných holywoodských herců, ve městě je zajímavý kostel
  • město Porto Rotondo - poměrně klidné malé město s kruhovým přístavem
  • poloostrov Capo d'Orso a 122 metrů vysoký žulový blok Roccia dell'Orso vymodelovaný erozí a připomínající medvěda
  • souostroví La Maddalena - souostroví, které tvoří 7 ostrovů a 40 malých ostrůvků se spoustou plaží a skvělých míst ke koupání v průzračném moři
  • Zátoka Cala di Volpe - krásná zátoka s luxusním hotelem, kde byl natáčen James Bond v roce 1977
  • Pláž Spiaggia del Principe - pláž s bílým pískem
  • další krásné pláže s průzračným smaragdově zbarveným mořem najdete na webu Sardinian Beaches (web je v angličtině)

Více informací o Costa MeraldaHotely a ubytování v okolí


Porto Cervo

Úchvatné město, plné luxusních obchodů a kaváren. V hlavní sezóně je i plné celebrit. Rozhodně musíte projít celé město a prozkoumat všechny jeho uličky a zákoutí. V přístavu v centru se můžete pokochat pohledem na plno obrovských luxusních jachet.

Navštivte také kostelík Stella Maris na stejnojmenné ulici. Doporučuji také vyjet na kopec nad město do zcela nově postavené čtvrti (ulice Via Lu Spinali) s výhledem na přístav, město i celé okolní pobřeží.

Více fotek z Porto Cervo


Capo Testa

Poloostrov Capo Testa s městem Santa Teresa Gallura nabízí při pěkném počasí jednak výhled na protější ostrov Korsika, ale je to také místo ke krásné procházce kolem moře se spoustou bílých žulových balvanů vyhlazených do kulata erozí a mořským větrem. Tyto žulové balvany se údajně táhnou údolím Valle della Luna až do vnitrozemí Sardinie. Na poloostrově najdete také jednu pláž Spiaggia di Cala Spinosa s Janovskou věží a dva majáky.

Více fotek z Capo Testa


Monte Limbara

Jeden z nejvyšších kopců na Sardinii, na vrchol (1362 m) se dá dostat po úzké silničce autem. Nahoře nás dost překvapilo množství vysílačů a také obrovský klid - nebyl tam jediný člověk. Můžete se zde projít a pokochat výhledy na okolní krajinu. V údolích pod horou se pěstují převážně korkové duby. Z těchto dubů se pravidelně odřezává kůra, z které se vyrábí korek.

Ukázat na mapě


Castelsardo a Roccia dell'Elefante

Malé město doslova vystrčené na skále do moře. Do centra se nedá dostat autem a najdete v něm hrad, několik kostelů a výhled na okolní moře. Nejlepší pohled je na město z východní strany buď z ulice Via Zirulia, která vede přímo na mořem a končí parkovištěm a nebo z hlavní silnice do města Strada Statale.

Druhou zajímavostí a velkou atrakcí v této oblasti je skála ve tvaru slona s příznačným názvem Roccia dell'Elefante. Zaparkovat se dá pohodlně přímo u "slona".

Ukázat na mapě Hotely a ubytování v Castelsardu



Capo Caccia

Opět další skalnatý poloostrov, který najdete něco přes 20 km od města Alghero. Na polostrově je 1,2 km dlouhá Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno), do které se dá dostat buď po několika schodech a pěší cestičkou vytesanou ve skále a nebo lodí. Kdo se vydá pěšky jako mi hned po ránu, dokáže ještě zaparkovat podél příjezdové silnice a příjemnou krátkou procházkou dojde do jeskyně. Ze silnice vede množství schodů přímo na parném slunci, před kterým se nedá schovat. Návštěva jeskyně za toto "utrpení" však rozhodně stojí - jeskyně je nádherná. Zajímavé je, že v ní vůbec není zima jak je zvykem u nás, naopak je v ní docela teplo = svetry a teplé oblečení rozhodně nepotřebujete.

Ukázat na mapě Hotely a ubytování v okolí Capo Caccia


Alghero

Historické město s nábřežím a opevnění, katedrálou Santa Maria z roku 1562 s barevnou střechou a výhledem na moře a poloostrov Capo Caccia. Toto město je někdy nazýváno jako Barcelona Sardinie, protože v něm žilo plno Španělů, kteří ve středověku město dobyli. Dodnes je zde druhým úředním jazykem katalánština.

Na prohlídku města stačí 2-3 hodinky   Parkovat je možné na nábřeží, parkoviště je velké a míst bylo dost   Ukázat na mapě Hotely a ubytování v Algheru


Bosa

Malé město kousek od moře, přímo v jeho centru najdete kanál lemovaný starými paláci a řadou palem. Nad centrem je spousta barevných domů a hrad. V průvodci toto město poměrně hodně vychvalovali, ale zmíněné paláce by bylo potřeba rozhodně rekonstruovat a kostelík s prasklou zdí podepřenou trámem taky nevypadá úplně nejlíp. Město mohlo být hezké, ale je hodně zanedbané (alespoň při naší návštěvě v roce 2014).

Zaparkovat se nám podařilo přímo na hlavním nábřeží   Ukázat na mapě Hotely a ubytování v Bose


Oristano

Opět jedno z větších sardinských měst, samotné město jste nenavštívili, ale mohu doporučit podívat se na vykopávky na poloostrově San Giovanni di Sinis. Kromě nich je zde zajímavý kostelík San Giovanni di Sinis, zbytky řeckých věží  Tharros a janovská věž, z které se můžete vyhlížet na moře a členité pobřeží. Doporučuji o procházku podél věže dál na konec poloostrova.

Nepochopili jsme zde systém parkování - jedno parkoviště je hned na začátku u kostelíku. Prašná silnice sice vede i dál, ale je zde značka zákaz vjezdu. Turisti většinou parkovali na tomto parkovišti, ovšem místní jezdili dál zákazem a parkovali až na dalším parkovišti u restaurace. Není tedy jasné jestli značka platí nebo ne - i když na Sardinii v dopravě není víc jasných věcí viz. stránka informace.

Velké parkoviště je u kostela San Giovanni di Sinis   Ukázat na mapě Hotely a ubytování v Oristanu


Nuraghi Barumini

Největší a nejzachovalejší historická stavba tzv. Nuraghi. Těchto staveb bylo na Sardinii několik tisíc, vědci si stále ještě nejsou jistí zda tato "hromada kamení" sloužila jako hrad, vesnice, kasárny nebo šlo o něco zcela jiného. Tyto stavby najdete pouze na Sardinii. Nuraghi ve vesnici Barumini leží asi 50 km severně od hlavního města Cagliari.

Zajímavost: průvodce, kterého jsme měli neuměl ani slovo anglicky, což bych u památky Unesco nečekal. Mluvil italsky a údajně francouzsky. Když po něm někteří turisté chtěli výklad ve francouzštině, i já jsem okamžitě poznal, že francouzština nebude jeho silnou stránkou. Sice umím francouzsky asi jen 5 slov, takže jsem mu nerozuměl nic, ovšem jeho výslovnost byla strašná = takže nevím kolik toho uměl on :-)

Zajímavost z cesty do Barumini: do vesnice Barumini jsme jeli po dálnici, která byla v jednom směru uzavřená a rekonstruovaná. Na části, kde rekonstrukce probíhala byly přímo na dálnici poměrně velké keře i menší stromky, takže oprava zřejmě probíhá již spoustu let bez nějakého vývoje. Další zajímavostí bylo, že se po dálnici jelo pouze jedním pruhem, ale přitom tam sále byly značky zákaz předjíždění :-) Pravý Sardiňan zřejmě předjíždí i v jednom pruhu :-)

Parkoviště je přímo u nuraghu Ukázat na mapě


Cagliari

Je největším a současně hlavním městem ostrova. Leží na úplném jihu Sardinie a je pouze 200 km vzdušnou čarou od Afriky. Parkovali jsme v přístavu, kde se potloukali skupinky černochů, což nepůsobilo úplně bezpečným dojmem. Od přístavu jsme vydali do malého kopce směrem do centra. Město je poměrně velké a rušné, založeno bylo již 2 tisíce let před naším letopočtem a má zhruba 170 tisíc obyvatel. Najdeme zde několik památek, na nábřeží pak hlavní třídu s několika paláci a dost hustým provozem. Ve městě je také staré římské divadlo, ale dost špatně se hledá a za návštěvu vůbec nestojí. Osobně se mě toto město moc nelíbilo, všude byly hromady lidí a aut a naprostý chaos. Z památek mě taky vyloženě nic nenadchlo, Cagliari by se dalo i úplně vynechat.

Na prohlídku města stačí i 2 hodinky, ale nechte si čas na motání v kolonách   Parkovat je možné na nábřeží nebo u přístavu   Ukázat na mapě Hotely a ubytování v Cagliari


Jih ostrova a Porto Pino

Na jihu ostrova jsou ty nejkrásnější pláže s jemným bílým pískem. V této oblasti si můžete užívat a relaxovat klidně i několik dní. Kdo zamíří na Sardinii pouze za "koupačkou", tak právě tady si to určitě užije. Kdo má štěstí jako my, uvidí i volně žijící plameňáky.

Západ od Cagliari

Západně od města Cagliari najdete městečko Nora s oblastí archeologických vykopávek (Area Archeologica di Nora). Odtud se táhne jedno z nejhezčích pobřeží celé Sardinie, kdy vše vyvrcholí v přístavu Porto Pino s písečnou dunou. Vydat se můžete ještě i kousek dál do Porto Botte, které je centrum Surfkitingu.

Východ od Cagliari

Druhá možnost je vydat se z Cagliari na východ až k městu Villasimius, kde jsou opět krásné písečné pláže přímo stvořené na pravou letní dovolenou. Jedna z oblíbených obrovských pláží je Porto Giunco, kde je z jedné strany moře a z druhé jezero Stagno di Notteri. Tuto pláž najdete na poloostrově Cala Caterina, který je plný dalších krásných pláží, takže je rozhodně z čeho vybírat. Nechybí zde opět i další Janovská věž s vyhlídkou na moře a krásné písečné pláže.

Hotely a ubytování v okolí Porto Pino

Surfkite na Sardinii


Přírodní park Golfo di Orosei

Tento park najdete na východním pobřeží zhruba uprostřed ostrova. Jeho severní část začíná u města Cala Gonone a jižní hranici tvoří město Santa Maria Navarrese. Ještě kousek více na jih je malé přístavní město Arbatax se zajímavou červenou skálou (v totmo městě je jen skála a přístav).

Přírodním parkem vede jen jedna silnice, z které se však do parku nedostanete, proto je lepší dojet do města Cala Gonone. Odtud je možné se dostat na vyhlášenou pláž Cala Luna. Cesta k ní začíná kousek jižně za městem, kam je možné dojet autem, ovšem pozor silnice je úzká a na obou stranách parkují auta. Až dojedete na konec silnice narazíte na závoru a není možné pokračovat dál. Protože na úzké silnici stojí auta na obou stranách, není téměř šance se zde otočit = musíte couvat zpět někdy i stovky metrů. Problémem jsou další přijíždějící auta, kterým se navíc musíte vyhnout a nebo jim vysvětlit, že mají couvat taky. Je to dost nezvládnutá a komplikovaná dopravní situace. Méně zkušený řidič nebo řidič s karavanem se dostane do těžko řešitelné situace, osobně si nedokážu představit jak někdo s obytným přívěsem bude couvat stovky metrů mezi auty. Proto doporučuji zaparkovat raději dříve a jít kousek pěšky - je to rozhodně rychlejší a bez nervů.

S větším obytným autem nebo přívěsem budete mít problém se na silnici k pláži Cala Luna otočit, doporučuji jet raději lodí.

Hotely a ubytování v okolí parku Golfo di Orosei

Trasa k pláži Cala Luna:

Délka cesty: 5 km, čas cesty: 1-2 hodiny

Až zaparkujete (viz. odstavec víše), vydáte se pěšky k pláži. Nejdříve kousek po silnici, pak z kopce dolů na pláž Cala Fuilli, odtud úzkou stezkou do kopce. Dále vás čeká trošku křoví, místy i malinké lezení přes kameny. Pak následuje již lepší cesta po útesu nad mořem. Značení je velmi špatné, občas je někde značka nebo šipka. Asi po hodině až dvou (podle zastávek, tempa a horka) sejdete dolů do údolí a tím pak už jen kousek k moři a jste na pláži Cala Luna.

Počítejte opravdu s cestou cca 2 hodiny a s vysokou teplotou (my jsme měli v říjnu  přes 35°C). Pláž je moc hezká, ale je na jí celkem plno. Kolem pláže jsou bílé skály a opět jako všude nádherná voda. My jsme ještě jako bonus měli i velké vlny.

Zpět můžete jít stejnou cestou a nebo lodí, která nebyla vůbec drahá. Loď vás vysadí v přístavu v Cala Gonone. Pokud máte jako my auto na úzké "parkovací" silnici, zdarma vás pro auto z přístavu dovezou (pán z přístavu nás nabral 4 do staré malé Alfy Romeo a jeli jsme). Poslední loď jede v 16:30.

Trasa k pláži na Mapy.cz

Výlet na pláž Cala Luna je na 1-2 hodiny + koupání + cesta zpět = celý den   Hotely a ubytování v okolí


Orgosolo

Horské město ve vnitrozemí leží jen kousek západně od parku Golfo di Orosei. Hlavní zajímavostí jsou malby na domech, které dost často znázorňují nějaké významné události (ať už světové nebo místní). Městem vede jedna úzká silnice a je poměrně malé. Ideální je zaparkovat někde uprostřed a projít si pár uliček. Za půl hodiny už nemáte co dál vidět a můžete pokračovat.

Před návštěvou tohoto města jsem viděl nějaký cestopis, kde popisovali jak se všude po městečku motají místní chlapi, kteří nemají rádi turisty. Nám se město nezdálo nijak nebezpečné. Kromě otlučených aut na ulicích zde nebylo nic jiného než v turistických přímořských městech.

Zajímavost z cesty do Orgosola: do města jsme jeli úzkou klikatou horskou silničkou, takovou jako je všude ve vnitrozemí plno. Tato však měla jednu specialitu - na několika místech byla silnice propadlá (resp. sesunutá), někdy šlo klidně až o 1-2 metry velkou díru utržené silnice, která prostě chyběla. Tyto místa nebyly označené žádnou značkou, ale pouze velkou hromadou písku :-) Takže pozor, pokud je na silnici najednou hromada písku, může za ní být schovaná "propast".

Prohlídka města zabere chvilku, ale nechce si rezervu na cestu